reklama

Všetci na jednej lodi

Takto sa volá projekt, ktorý spolu s neziskovou organizáciou z Islandu The Icelandic Sibshops realizuje OZ Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Leierovom dvore v Piešťanoch. Cieľom projektu je posilniť dlhodobú spoluprácu na báze interkultúrneho učenia a výmeny skúsenosti v rôznych oblastiach. O Islanďanoch sa všeobecne vie, že zvolili demokraciu a ľudské práva pred bankami. Na začiatku globálnej finančnej krízy sa islandský bankový systém zrútil. Islanďania sa dostali pod veľký tlak zvyšku Európy, aby sa zadlžili a splácali celé generácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A tak sa tento malý národ s 320 tisíc obyvateľmi vzoprel. Slovami islandského prezidenta Olafura Grimssonoma“ banky, trhy sú zodpovedné za demokraciu.“. Demokracia na Islande je už 1000 rokov. Majú najstarší parlament v Európe. Demokracia sa nedá vybudovať za pár rokov. Je to dlhodobý proces, je potrebné urobiť mnoho kľúčových rozhodnutí na tejto ceste k slobode. Chce to vládu zákona a pevnú vôľu.

Islanďania uväznili tých, ktorí boli zodpovední za hazard s úsporami občanov. Aj keď sú na ostrove dosť izolovaní od kontinentu, uprednostnili sebestačnosť. Znovu sa vrátili k výrobe zdravých potravín, namiesto masla z dovozu nakupujú doma vyrobené maslo, jogurty, ryby, mäso, výrobky zo 400 rodinných fariem. Uprednostňujú svoje vlnené oblečenie. Chovajú kone, ovce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prekvapilo nás, že ešte do r. 2005 nepoznali bezpečnostné zámky, kamerový systém, svoje byty, domy, autá nezamykali. Ale ako nás informovali, príchodom 30 000 Poliakov sa to zmenilo. Začalo sa kradnúť, rozbíjať výklady na obchodoch, a dokonca v tlači uverejnili kauzu, kedy ukradnutý islandský tovar predávali Poliaci v Poľsku na ulici.

Všade majú zabezpečený pitný režim, kdekoľvek je voda, čaj, káva zdarma. A ľudia i hostia sú naučení obslúžiť sa.

Island je krajina ľadu a ohňa.

Hovoria, že pod každým ľadovcom drieme sopka. Ak sa zobúdza, ľady sa topia. Veľká energia je ukrytá v podzemných teplých prameňoch. Cesta z letiska do Reykjaviku je zohrievaná, aby nezamrzla, práve potrubiami s teplou vodou. Ľudia sa sprchujú ako dlho chcú, veď ich zásobujú vlastné teplé minerálne pramene. Podobne vyhrievajú byty, podniky. Viac sa o tejto krajine dozviete na našej webstránke www.slovindia.greenheart.sk

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu