reklama

Všetci na jednej lodi – 2.časť

Takto sa volá projekt, ktorý spolu s neziskovou organizáciou z Islandu The Icelandic Sibshops realizuje od novembra 2013 do februára 2014 Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Leierovom dvore v Piešťanoch. Cieľom projektu je premostiť obe krajiny, posilniť dlhodobú spoluprácu. Veď na Islande sa buduje demokracia stovky rokov, je tu najstarší parlament, budova takmer čierna. Čo dokážu Islanďania naučiť Slovensko o sile ľudí, súcitného srdca a vláde zákona?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Čo sa týka priebežných výsledkoch projektu, 3-členná slovenská delegácia počas 5-dňového študijného pobytu nafotila a pripravila 20 umeleckých fotografií, ktoré sú vystavené od 24.1. v KSC Fontána v Piešťanoch, a 1.3.v Bánovciach n/B počas festivalu Hory, cesty, ľudia spolu s premietaním dokumentárneho filmu. Tu sa pre vyše 400 účastníkov počas verejného programu v Piešťanoch zároveň odpremietal dokumentárny film Všetci na jednej lodi, ktorý vyrobil Mgr.Art. F.Chudoba. V dokumente je možnosť vidieť rôzne aktivity, ktoré realizujú The Icelandic Sibshops pre súrodencov postihnutých detí a mládeže. Hanna a Vilborg s Brynhildur nám dopodrobna vysvetlili, prečo spolupracujú so súrodencami postihnutých, ako dosahujú významné výsledky a viditeľné pozitívne zmeny. Spoločne sme sa s islandskými sociálnymi pracovníčkami zapojili do aktivít ako v skupine tínedžerov od 14 - 17 rokov, aj v skupine detí od 8 - 12 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zároveň je zaznamenaný holistický prístup k liečbe detí s rôznymi diagnózami a vzájomné prepojenie so školami, pedagogicko-výchovnými pracovníkmi, rehabilitačnými pracovníčkami, rodičmi a celou rodinou, vrstovníkmi, univerzitami, profesormi a vysokoškolskými študentmi, ktorí šíria na jednej strane nové poznatky o liečbe jednotlivých ochorení, ako aj realizujú výskumy a úzko spolupracujú navzájom, odbornými poradňami, štátnymi orgánmi a samozrejme s neziskovými mimovládnymi organizáciami.

Navštívili sme pod jednou strechou rehabilitačné centrum pre postihnuté deti, Autistickú asociáciu, Štátne diagnostické a poradenské centrum, Asociáciu pre ADHD (attention-deficit and hyperactivity disorders), Centrum pre vzácne ochorenia. Vízia diagnostického centra znie: „Poskytujeme servis na báze najlepších poznatkov, ktoré sú nám dispozícii na základe prepojenia s výskumom a ich odkomunikovaním cez vzdelávanie."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ukázalo sa, že výsledky spoločného projektu predbehli očakávania. Okrem výmeny dobrých praktík a nahliadnutia „do islandskej kuchyne", ako rozvíjajú súcitenie, empatiu so slabšími spolužiakmi, členmi rodiny formou hier, formou dobročinnosti, sme mali možnosť stretnúť akcieschopných odvážnych ľudí, ktorí uprednostňujú dobro blížnych pred osobnými potrebami. Mali sme možnosť ukázať im aj miesta, kde na Slovensku funguje integrácia postihnutých do vzdelávacieho i pracovného procesu. Napr. v Chránených dielňach Harmoni n.o. v Bánovciach n/B, či v ZŠ v Uhrovci, či v MŠ v Uhrovci, alebo v Umeleckej škole, kde Z. Varhaníková presadila prijatie detí s Dawnovým syndrómom, či iným postihnutím medzi talentované deti. Alebo v Adeli centre v Piešťanoch pre postihnuté deti. A všetkých to obohacuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek divokým a drsným klimatickým podmienkam na Islande, tam neplatí zákon džungle. Naopak. Kvitne spolupráca, vzájomná dôvera medzi ľuďmi. A ako hovorí Vilborg: naše školstvo je upriamené na riešenia, nie rýpať sa v problémoch a bezmocne lamentovať.

Keď sme spokojne večerali po síce náročnom, ale zmysluplne strávenom spoločnom dni, nám Vilborg povedala: Krátko po príchode na Slovensko sa ma televízni redaktori pýtali, ako sa mi páči Slovensko, ale nevedela som im odpovedať. Teraz viem" milujem Slovákov", ste dobrí ľudia. Budeme radi, ak rozbehnete centrá ako naše Sibshops pre súrodencov postihnutých detí a naučíte ich radovať sa zo života. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Vami tu na Slovensku, aj u nás na Islande. See you soon!

Anka Galovičová

Anka Galovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vnuka Peťka, ktorý vie zotrvať v prirodzenom stave mysli, zatiaľ čo ja som sa to musela učiť aj u Dalajlámu Tibetu pod jeho vedením. Rada cestujem za sebapoznávaním najmä na pútne miesta. V knižnici palmových listov v Indii som našla napísaný svoj osud zhodný s mojou profesiou psychologičky pomáhať ľuďom nezakrpatieť, odovzdávať svoje skúsenosti a poznatky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu