Václav Moravec ako dirigent symfónie usmerňujúcich ideí.

Autor: Anka Galovičová | 12.1.2011 o 12:33 | (upravené 12.1.2011 o 12:49) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  527x

Včera zažiarila hviezda môjho obľúbeného českého moderátora. Podarilo sa mu zapojiť do celosvetového dialógu popredných odborníkov a ešte aj divákov. A celé tri hodiny som dala zabrať svojim šedivým bunkám. Jednotlivé top témy, týkajúce sa dnešného života na planéte Zem, boli rozdelené na časové úseky a predostreté domácim i zahraničným odborníkom, nositeľom Nobelovej ceny.  Mali sme možnosť vypočuť si celú paletu rôznorodých aj opačných komentárov, odborných postrehov,  životných zrniek múdrosti, a nahliadať na problémy dneška, ktoré nás všetkých na Zemi kvária,  z rôznych uhlov a vytvoriť si svoj  vhľad do diania okolo nás i v nás. A tak stručne ako som to sama spracovala. Bola to kvalitná duševná potrava a vyústila v mojom novom poznaní dnešného sveta i života a myslenia našich predkov. Nebola to pre mňa akási náhrada kolektívneho škrabkania sa ľudoopov s novou hračkou, ale kompas na ceste Saharou, počas púštnej búrky a nedostatku vody.

Z tých varovných signálov bolo počuť život na dlh, život na úkor iných generácií. Už samotný tento fakt je alarmujúci. Vznikla novodobá  nie ľahko identifikovateľná skupina parazitov, lebo rýľ môžeme použiť na okopávanie záhradky, aj ako vražedný nástroj. Podobne IT, IKT, masmédia, mobily, nové škatuľky.  Naviac je manipulácia tých „dolu" a parazitizmus zamotaný do sociálnej siete a mediálnej pavučiny, takže aj keď je snaha prestať ujedať zo zmenšeného koláča našich potomkov, nielenže presne nevieme ako to stopnúť, ale ešte sme z veľkej časti manipulovaní domácimi politikmi, aj zahraničnými elitnými zoskupeniami a nadnárodnými korporáciami, aby sme hľadali oázu podľa ich návodu, tak ako to vidia svojimi očami s klapkami oni. Ani to by ešte nemuselo byť zdrvujúce, keby sme mali vysoké % istoty, že oni na sebe pracujú a ustupujú z ringu prenechávajúc vedenie a verejný priestor kompetentným ľuďom a praktikom - reformátorom , ktorí svoje poznanie majú overené v praxi. Ale z výrokov a zhrnutí  kompetentných odborníkov sa dalo jasne chápať, že sme v bludisku globálnej kríze naďalej, lebo sa čiastočne zmenili  nezodpovedné vlády,  nezodpovední majitelia bánk,  nekompetentní  topmanažéri. Že síce prefinancovanie strát uťahovaním opaskov daňových poplatníkov  vytvára malú šancu k novým svetlým zajtrajškom, ale za predpokladu, že sa z nej poučíme a zjednáme okamžite nápravu.

Prítomný úspešný český podnikateľ to vyjadril celkom výstižne: treba sa znovu začať živiť poctivou prácou. Tak ako kedysi naši predkovia vedeli, že ich chlieb každodenný je vďaka (božej milosti pozn. autorky) práci na poli,  práci v továrni, či v remeselníckej dielni. Čo však živí dnes 80% obyvateľov Západu? Sami nevedia, či je to vypracovanie správ a analýz, ktoré sa kopírujú, berie sa za nich vysoký honorár, a málokto ich číta. Obchodovanie s papiermi, ktoré sa stávajú bezcenné. Udržovanie podnikov, ktoré vyrábajú škodliviny. Tlačenie nových peňazí, čo nás ešte viac zadlžuje.   Alebo narcizmus v médiách, či sľubovanie zaručene efektívnych ekonomických a politických riešení. Alebo iné byrokratické aktivity, vyplňovanie dotazníkov, prihlášok, potvrdení, dokumentov, ktoré celé tisícročia naši predkovia nepotrebovali a dôverovali si, lebo sľuby platili. Ďalšie nezmyselné aktivity, exteriority, ktoré ničia stromy, prírodu, vedú k seba odcudzeniu.

Máme tu dnes globálny svet vďaka masmédiám. Vieme informácie takmer o každom jeho kúte. Ale presne nevieme, prečo sme sa cez sociálne siete,  obrazovky, mobily, ďalšie škatuľky spojili. Uniká  obsah. Asi nie preto, aby sme sa informovali, že sa väčšine z nás nechce ísť do školy, ani do roboty, lebo je to nutné zlo pre mnohých, nuda, stratený čas a nezmyselná činnosť. Ani preto, aby sme si dali vymyť mozgy nejakými novodobými náboženskými fanatikmi, či alfa samcami, ktorí chcú riadiť svet. Ale ukazuje sa, že ak my „zdola" sa dokážeme vzchopiť a vyjadriť svoj názor, prispieť svojou tehličkou k budovaniu dnešného diškurzu, tak to pomôže všetkým, aj tým podvyživeným v Afrike, či zotročeným  v Číne. Ale dôležitá je motivácia: pozor! nie preto, aby sme sa narcisticky predvádzali, ani frustrovaní nariekali a hádzali blato na všetkých úspešných a bohatých bez rozdielu. Včítane zodpovedných  politikov, úspešných poctivých podnikateľov, zdatných finančných expertov.  Ale aby sme sa podporili a vyviedli z púšte do oázy pokoja a rastu poctivou prácou a rástli kráčajúc životom, podobne ako Buffet, či Gates nebáli sa zmeniť seba a konať dobro. Aby sme posilnili tých správnych ľudí a oslabili parazitov.  Je to beh na dlhú trať. A globálna kríza tento sebazáchovný proces naštartovala.

Kompas je t.č. v rukách rôznych bijúcich sa  skupín. Ako v príbehu o Maha-kumbamele.

T.č. najväčšej duchovnej „mele", festivale, ktorého vznik sa traduje do starovekej Indie, v ktorom sa dobrí dévovia bili o nádobu (kumbu) naplnenú nektárom nesmrteľnosti, podmienkou šťastného života, so zlými skupinami rakšasov (zloduchov). Títo si chceli prisvojiť všetok amrit, ktorý vycedili z kozmického oceánu, z Mliečnej dráhy,  spoločnými silami. Najprv sa im podarilo ukradnúť kumbu s nektárom. A tak podobne ako dnes nastal boj o nektár slasti.

Už v tom čase hrozila celosvetová katastrofa, že sa medziprodukt - nesmrteľný jed dostane na Zem a vyhubí všetko živé. Že zlí rakšasovia ukradnú  nektár a budú nesmrteľní. Svätec a pustovník Šiva, ktorý si meditáciou v Himalájach  na hore Kailash  (Tibet) neďaleko Mt Everestu  vypestoval mnohé mimoriadne schopnosti, aj odolnosť  recyklovať v tele jed, ho vypil a od tej doby mu zmodral krk. Tak sa nazýva aj Šiva modrokrký - Nilkant. A mnohé chrámy sú v Indii zasvätené  Modrokrkému na počesť tohto úspešného príbehu ľudstva. Dobrým dévom sa podarilo vďaka Šivovi získať nektár nesmrteľnosti. Dobro zvíťazilo nad zlom.

Dodnes sa po celé tisícročia Mahakumbamely zúčastňujú každoročne za určitých planetárnych konštelácii, ktoré trvajú takmer mesiac, 70 - 80 miliónov pútnikov, snažiacich sa vyhrať svoj životný boj so zlom, hľadajúcich a objavujúcich nápoj radosti a oázu mieru.

Aj Václav Moravec akosi nevedomky nadväzuje na tento boj starý ako ľudstvo, a zjavne stojí na strane dobrých „dévov". Azda o tom je európsky a západný príbeh, že navzdory rôznym lobistickým skupinám, finančným skupinám, ktorí sa vyšvihli „nahor" spolu s mediálnymi elitami, ako poznamenali hostia včerajšieho mega-dialógu a dočasne urvali kompas do svojich rúk a dávajú nám „dolu" inštrukcie, ktorým smerom sa máme uberať, bez znalosti svetových strán, a magnetickej ručičky, bez rozlišovania čo je pre ľudí dobré, sebarozvíjajúce a čo sebaodcudzujúce,  je stále medzi nami dosť dobrých charakterných a zodpovedných ľudí, ktorí vedia kde je „sever". A ktorých hlas sa  zosilňuje aj vďaka nášmu obľúbenému českému moderátorovi a jeho čarovnej dirigentskej paličke. Nám všetkým želám v Novom roku pokračovanie takýchto podujatí k zamysleniu, lekcií neformálneho vzdelávania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?