2. celoslovenský vegetariánsky ples v Martine

Autor: Anka Galovičová | 6.3.2011 o 18:22 | (upravené 6.3.2011 o 18:34) Karma článku: 7,04 | Prečítané:  722x

Novinka Vegetariánsky ples bez alkoholu navonok vyzerá ako čosi, čo azda ani nepatrí medzi plesy s prúdom šampanského, dobrého červeného a bieleho vínka, pálenky, a rôznymi delikates z mäsa a rýb. Je to „Popoluška", ktorá sa tiež chce zabaviť, či skupinka utopistov, ktorí chcú spomaliť devastáciu životného prostredia a ochrániť zvieratá, zabrániť výrubu stromov  pre pestovanie krmiva? Alebo vzniká čosi nové, ktoré o pár rokov bude dominovať plesovým sezónam?

Pomaly končí obdobie plesov medzi ktorých sa zaradil aj Vegetariánsky ples. Keď som včera vyštartovala do Martina prevziať naň ocenenie za významný prínos k rozvoju vegetariánstva ako zdravého životného štýlu, šírenie myšlienok nenásilia, tolerancie a priateľstva - netušila som, ako taká zábava a tanec bez alkoholu bude vyzerať. Uvoľnia sa vôbec hostia?

Dnes už poznám odpovede na mnohé moje otázky. Ale po poriadku.

Zistila som, že nápad vzišiel z bežnej situácie, ktorých je denne niekoľko,  kedy ľuďom nie je ľahostajné, ako tu žijeme. Dve mladé dievky, zrejme Martinčanky, si poťažkali, že by sa radi zabavili niekde, ale všade je nafajčené, a cítiť pach alkoholu. Vypočul si to priateľ Milan, ktorý viedol pobočku Joga v dennom živote v Martine a navrhol čosi vymyslieť pre mladých. Napr. prečo nie vegetariánsky ples bez alkoholu? Nápad sa ujal a našli sa dobré duše (a telá), ktoré vyhrnuli rukávy. Prvý ročník dobre dopadol, a tak sa odštartovala nová tradícia v Martine, tento krát aj s ocenením priekopníkov vegetariánstva priamo zástupcami mesta Martin, Kancelárie Zdravé mesto a hlavným organizátorom Slovenskou úniou Joga v dennom živote. Lístky na druhý ročník boli za 3 dni vypredané.

V sále bolo asi polovica hostí z mladej generácie. Program bol ladený na slovenskú nôtu, veď sme sa ocitli v srdci Slovenska, a po hre na fujare, speve a hre na gitaru františkánskeho mnícha,  po akrobatickom vystúpení dievok z jogového klubu umeleckého stvárnenia jogových pozícií, ktoré dokázali mimoriadnu pružnosť a Madonninu power jogu, ujúkali tanečné páry v ľudových krojoch. A keď sa odštartovala prvá tanečná runda, tak bola parketa plná. Žiaden ostych, ani prosebné vyzývanie do tanca moderátormi večera. Takto padol prvý mýtus, že človek potrebuje alkohol, aby sa uvoľnil.

Program pokračoval aj cez tanečnú prestávku. Veď sme sa tam stretli z rôznych kútov Slovenska a sveta. Keď nás ocenených,  ktorých vybrali ľudia v celoslovenskom hlasovaní, vyzvali  povedať pár slov, spomenula som si na naše spoločné chvíle s Martinčanmi a ostatnými pred viac ako 22 rokmi, keď som prednášala o zdravom životnom štýle a potrebe zmeniť stravovacie návyky, o potrebe stať sa vegetariánom, ak chceme napredovať aj v joge, a mať z tohto ozdravného cvičenia čo najväčší osoh aj na duševné zdravie. Spomenula som si držiac mikrofón na chvíle a slová, ktoré som im povedala  vtedy, držiac mikrofón v tomto meste, že „ak ma pochopia, a uveria mi, tak keď sa stretneme o 20 rokov, povedia mi, že to bola ich dobrá životná voľba a šťastná chvíľa, že ma stretli." Je neopísateľná radosť, keď sa človeku splnia jeho užitočné a dobré vízie. A niet väčší dar než darovať si „know-how", ako sa preventívne revitalizovať a udržovať fit, bez farmak, a rozvíjať tvorivé sily.

Niektorí z nás za tie roky vôbec nezostarli, zaradili sme sa takmer všetci k priekopníkom zdravého životného štýlu nie slovami, ale činmi a získaním praktických skúseností. A mnohí sa zdravotne  udržujeme v dobrej kondícii bez vysedávania v čakárni ambulancií zdravotných zariadení. Prešli sme aj fázou neporozumenia, azda žabomyších konfliktov, ale mali sme silu nielen povedať si pravdu zoči-voči, čo si myslíme, cítime, ale dokázali sme problémy riešiť a spoločne pokračujeme ďalej. Veď ešte treba toho toľko urobiť a čas beží.

Pozorujúc ľudí, ktorým žiarili oči od radosti, vychutnávajúc krásnu atmosféru, ktorú nenarušil ani pach alkoholu, ani dym z cigariet, vnútorne šťastná a zharmonizovaná, že to bolo dobré rozhodnutie stať sa vegetariánom a prehovoriť aj moje priateľky a priateľov.   Len počas plesu sme zachránili životy stovkám kureniec, či rýb, alebo iným zvieratám, a to ma hrialo pri srdci, priam som nad parketom lietala.

Na záver Martinčanom želám zorganizovať aj 100. ročník vegetariánskeho plesu a nám všetkým, aby sme sem-tam jeden druhému dokázali uveriť a vyskúšať dobrú radu.  Veď starí indickí vizionári, rišiovia, ktorí nastavili vtedajšiu najväčšiu civilizáciu na vegetariánsky režim a ktorých línie a stúpenci dodnes žijú, a šíria túto múdrosť po celom svete, aj na Slovensku, nemajú vedľajšie úmysly. Iba dobro nás všetkých živých tvorov a celej planéty. A ich rady aplikované v každodennom živote nás a našu spoločnosť takmer nič nestoja, iba sebadisciplínu, silu na samom počiatku porvať sa so zlozvykmi a osvojiť si zdravé stravovacie a životné návyky.

Z Martina prijali štafetový kolík v Bratislave, kde spoločnosť Joga v dennom živote, organizuje tento týždeň Vegetariánsky ples. A v piatok 18. marca zasa ďalší ocenený J. Škvařil,  z Českej společnosti pro výživu a vegetariánství, ktorý pred 22 rokmi začal propagovať vegetariánstvo na Morave a v Čechách a ako prvý začal vyrábať vegetariánske párky, klobásy, salámy a iné výrobky, organizuje prvý Český vegetariánsky ples v Brne. Unca praxe je viac ako tona rečí,  a teórie. A platí to pre všetky odvetvia spoločenského života s ambíciou ušporiť štátne peniaze a znížiť zadĺženosť, spolu so snahou spomaliť devastáciu životného prostredia

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?