Ako pomôcť sebe samým?

Autor: Anka Galovičová | 27.6.2011 o 21:51 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  380x

Veľký európsky projekt si vyžaduje levov, nie hraboše. Dnes som si vypočula TB s českým prezidentom Klausom. Na otázku „ako pomôcť Grécku?" odpovedal stručne a jasne. Treba nazvať veci pravým menom. Pôžička už Grécku nepomôže, iba dar. A to by mali vedieť aj študenti ekonomickej vysokej školy, nielen bankári, či ekonómovia EÚ. Nepochybujem, že to aj vedia. Tak prečo tá hra „na slepú babu"? Prečo sa jasne nezavelí, ak chceme zachrániť eurozónu, sú potrebné dary zadlženému štátu? Lebo ide o to, že s darom sa už počíta, lenže tými darcami, solidárnymi s dlžníkmi, EÚ lojálnymi dobrodincami by mali byť občania EÚ, ktorí platia dane. A nie politici a bankári zo štátov EÚ, ktorí tancovali s gréckymi politikmi a bankármi tango a profitovali z pôžičiek a vzájomného kšeftovania a zahmlievania skutočnosti. Lebo chamtiví politici a bankári, podnikatelia - manipulátori a dravci nepochopili, že hromadenie materiálnych statkov sa stáva bremenom, lebo majetok je pominuteľný, vrtkavý a nezoberú si ho do hrobu. A robia medvediu službu potomkom, ostatným občanom EÚ.

Je to ešte možné, aby si bremeno darcovstva na svoj chrbát vzali kompetentní z EÚ, politici, euro politici, bankári, i z Grécka? A láskavo požiadali občanov o dobrovoľný dar Grékom najmä vo vlastných štátoch, ktorí zrejme profitovali z tučných ziskov svojich bankárov, ak by  „dobrovoľne" darovaný i súkromný majetok zodpovednej elity nestačil?

Zaiste by všetci zodpovední našli mnoho výhovoriek, ako to nejde vymáhať peniaze spätne, do minulosti. Objavili by mnoho paragrafov zákonov, ktoré by dokázali, že nič také ako zodpovednosť a tresty za chyby, za nespôsobilosť viesť úrad, inštitúciu, za odbornú nekompetentnosť na funkciu, nespôsobilosť radiť a pripravovať podklady pre politikov, bankárov sa dodnes neschválilo. Prečo? Dupľom, ak každá predavačka, pokladníčka, vedúca predajne vie, že ak zmizne tovar v samoobsluhe, je manko v obchode,  nesedí kasa, tak si to odnesie ona. Lebo veľký EU projekt si vyžaduje levov, nie hraboše, sysle, chameleónov, hyeny, skunkov, kojotov, ľstivé líšky, zákerných žralokov.

A tu je pes zakopaný, prečo ani pôžička, ani dar nemusí už pomôcť nielen Grékom, ani udržaniu eurozóny, ani zabrániť krachu euro projektu. Navrhované riešenie presunúť financie do eurobunkru a eurovalu, a urobiť „bububu" skorumpovaným politikom a finančným skupinám, bankárom, alebo výmena ministerských a iných kresiel medzi sebou je ďalší sebaklam a kvázi - riešenie. Tu už nepomôže presúvať zodpovednosť na bedrá tých, čo platia dane a mávať EU politickou kartou o solidarite. EÚ stráca dôveru aj znútra !  Ak pôvodný európsky projekt má prežiť, je to o serióznosti, návratu k pôvodným hodnotám a hĺbkovej analýze. Chce to uvedomiť si, že ak má Európa fungovať ako zástupca 27-čky či viacerých štátov, tak to má opodstatnenie len vtedy, ak je tam rovnosť bohatých s chudobnými, veľkých s malými, vo všetkom, nielen pri hlasovaní. Aj pri darovaní a pomoci Grékom, či iným dlžníkom.  Je to o morálnom kredite, potrestaní a odstránení tých, čo zlyhali a držia sa svojich stoličiek. Uvoľnení miesto levom a odstránení hrabošov, chameleónov, ktorí sami od seba neodídu.

Ak je projekt integrácie európskych štátov veľký vabank s 27 hlavami, potom je lepšie upustiť od integrácie a rozpustiť eurozónu. Potom je lepšie vrátiť sa k zlatu. A rozpustiť europarlament. Obávam sa, že už nepomôže ani schváliť zákon o finančnej zodpovednosti politika, poslanca, či ministra a štátneho úradníka, či bankára za zlé rozhodnutia a nekompetentné riešenia, za svoje „slabosti".

Skôr tu pomôže začať od nuly. Zrušiť posty a funkcie s vysokými platmi, vrátiť sa k platovej rovnosti a postupne zvyšovať platy zodpovedným a poctivým zamestnancom, ozajstným služobníkom ľudu. A prioritne sa orientovať na seba rozvíjanie. A raz, keď sa ľudia dokážu skultivovať, prekonať ego a sebastrednosť, neparazitovať na druhých, súcitiť s ostatnými a byť empatickými, potom zrejme znovu oživia projekt veľkej silnej zjednotenej  Európy. A zrealizujú ho. Dnes sa rozhoduje, či zvolíme cestu „nahor", etický rozvoj, alebo pád.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?