Ako rozťať (európsky, západný) gordický uzol?

Autor: Anka Galovičová | 21.7.2011 o 11:12 | (upravené 21.7.2011 o 11:19) Karma článku: 2,20 | Prečítané:  414x

Vraj by takéto riešenie bolo ocenené Nobelovou cenou. A tak zrejme aj od dnešného samitu európskych lídrov očakávame čosi ako pokus rozťať tento pevný uzol.

  • Nejde o peniaze

Aké nitky, povrazy ho tvoria? Tým najväčším sú očakávania a túžby tvorcov európskeho projektu, dnes už sú niektorí po smrti, iní sú kultivovaní seniori, držiaci a odovzdávajúci mladšej generácii štafetový kolík. Obrazne povedané: sú bielou veľrybou, ktorej donedávna patril celý oceán, ale dnes už ho brázdia iné čeľuste, o ktorých tento cicavec starej konzervatívnej školy nemá ani vo sne predstavu ako dokáže hrýzť. Aj preto sa začali očakávania líšiť od reality. A chce to nadhľad. Namiesto snívania o zjednotenej Európe a vláde rozumu a citu, je potrebné otvoriť oči a postrehnúť pohyb pod hladinou...a konať. Vystreliť harpúnu a zatvoriť čeľuste, aby nezožrali všetky ryby v oceáne. Dokážu to títo starci s modrou krvou? Vidia, kto a čo ohrozuje európsky projekt? Že to nie sú ani Gréci, či PIIGS, ani Slováci? Že sú to predovšetkým oni sami so svojou eleganciou a dôstojným správaním ako „grant"?  A garantmi" aj čeľustí, mafiánov, organizovaných zločincov, spúšťačov pyramídovej hry, rýchlozbohatlíkov aj z ex-satelitov, ktorí majú sociálneho štátu iba plné ústa, ktorí nestoja o ich veľkorysosť, ale o zmarenie ich sna, o Európu? Pomôže zatvárať oči pred týmto súbojom na život a na smrť? O Európu?

  • Chýba správna stratégia boja (z nedostatočného vhľadu do problematiky)

Mocní v EÚ si myslia, že ide predovšetkým o zlé návyky Euroobčanov, či členov PIIGS, prikrývajúcich sa väčšou perinou, než je k dispozícii, alebo že ide o konkurenčný boj s inými veľrybami z mimoeurópskych krajín a úbytok inovácie, či o dočasnú finančnú slabosť Západu, resp. o zhluk týchto príčin a nedokážu vidieť všadeprítomné čeľuste, požierajúce iných s dobrým apetítom, t.č. naservírovaných Grékov, so slinami pochutiť si na blížiacom sa novom pokrme.

Následne so zlou diagnózou títo európski Hippokrati považujú vieru pacienta v svojho lekára, v životaschopnosť ich veľkého projektu a v silného európskeho lídra, či líderku, za účinný medikament. A tak tu máme finančnú ambrelu, ktorá poukazuje, aká silná a zjednotená je Európa. Pozor, ak by niekto chcel čo i len o krok cúvnuť do úzadia a dištancovať sa od tejto „zaiste účinnej „ terapie!

Klam tvorí ďalší klam. A tak tu máme nielen senilných dobre vychovaných a vzdelaných starcov s dobrým úmyslom udržať európsky projekt, ale postupne ich premenu v autokratických „bláznov", ktorí nevidia realitu. Ako sa môžu identifikovať milióny mladých nezamestnaných Slovákov, Grékov, Portugalcov, Čechov, Slovincov, Maďarov, Talianov, Švédov, .....naprieč Európou, či seniori s dôchodkom v pásme biedy  - naprieč Európou, a ich rodičia, bratia, sestry, deti, vnuci, rodinné komunity, miestne komunity, neziskový sektor a jeho členovia - naprieč Európou, atď. s takými Euroobčanmi, ktorí sú mafia-friendly, alebo si lietajú aerotaxíkom na večeru do Mníchova, či na víkend na Bahamy, lebo dobre zarobili na štátnej zákazke?

Tie zlé návyky a ľudská slabosť nie je v každom človeku v rovnakej miere. U niektorých ľudí je doslova gigantických rozmerov (čeľuste). Nemožno ich zmeniť naivne poukazovaním na čierne drobné škvrny na bielej košeli bežných ľudí. Ani kupovaním bieleho plátna na záves  z peňazí všetkých, ktorý nepomáha, aby prestali požierať ostatných.

Ich neverbálna odpoveď znie naprieč Európou: čo na tom, že čeľuste skorumpovali štátnych úradníkov, politikov? Alebo si finančne zaopatrili rodinných členov na ďalších 10 generácií? Tolerujte to, aj nemohúcnosť súdov a polície!  Uťahujte si opasky! Nezáviďte im! Lebo najdôležitejšie je udržať veľký sen o zjednotenej mierumilovnej Európe! Snívajte radšej s nami a verte nám! Ak sa bohatí a mocní nedostali do žalára celé desaťročia, raz deň D príde!

A odpoveď z druhej strany barikády naprieč Európou znie: má význam tento sen a s ním takýto reálny život? Je toto demokratická Európa a spravodlivé prerozdeľovanie spoločného majetku? Alebo iba sen starcov, ktorí sa ho držia zubami-nechtami a strkajú hlavu do piesku?

Klam tvorí ďalší klam. A tak tu máme rýchlozbohatlíkov, mafiánov, organizovaný zločin, aj bohatých - usmiatych neplatičov daní, ryžujúcich z tohto chaosu a pokrivených paragrafov, deravých zákonov, z mocenského politického boja, aj silné finančne zaopatrené politické strany, ktorí profitujú za každej situácie, aj ich členovia. A najnovšie súkromných bankárov, a ohrozené úspory poctivých ľudí. A finančných žonglérov. Popri už prežutých Grékov a v kuchyni pripravených občanov PIIGS. Dá sa tento proces zastaviť jednoducho pozitívnym postojom, že viera robí zázraky? Len sa nerozdeľme! Alebo je potrebný stret s čeľusťami a tvrdé riešenie?

  • Kde niet už dôvera a jednota, nie je rozdelenie iba (neuvedomovaná) prázdnota, rozplynutie.

EÚ stojí na križovatke, či nechá ešte dodýchať bielu veľrybu a bude postupne na dno sťahovať aj iné i nové členské štáty z roku 2004. Veď sľúbili, že na povel z centrály pre záchranu eurozóny skočia aj z mosta do rozbúrenej rieky pre európsky sen. Veď keď iným skapala krava, prečo by si niektoré štáty EÚ mali udržať svoju kravku... a na záver spoločnej existencie nepodeliť sa so susedmi? Azda nakoniec predsa pôjde v európskom projekte len o peniaze? Kto asi časom kúpi zadlženú Európu po kusoch?

Je tak ťažké pochopiť, že ľuďom nejde predovšetkým o noblesný život na dlh, ktorí mnohí z nich nikdy ani nezakúsili a nepotrebujú ho zakúsiť? Že je bližšia košeľa trpiacich blízkych ako kabát rýchlo zbohatlíkov? Vrabec v hrsti ako európsky holub na streche?

Ak sa nasilu bude udržovať jednota, a celý európsky projekt zdegraduje na peniaze, ako posledný rok a pol, budú sa zatvárať oči pred zlodejčinami veľkého kalibru, prepúšťať a rešpektovať mafiáni,  potom vznikol európsky priestor morálneho hazardu a úpadku Euroobčanov. A to núti ľudí „zdola" vzoprieť sa! Aj preto je najvyšší čas ukončiť pyramídovú hru o peniaze a moc.

Stanú sa seniori obávaným Mobidikom a rozbehnú inú stratégiu? Zjednotia sa vo vlastných radoch na taktike vybudovať napr. niekoľko „Bruselov" ? Posilnia sociálne - demokratický štýl riadenia a spravovania štátu namiesto autokracie, a tým aj  občiansku spoločnosť, aby došlo k sebaozdraveniu a ukončeniu konzumného štýlu života?  Prestanú „tlačiť na pílu" a vydierať ostatné členské štáty? Dokážu urobiť tento koperníkovský obrat a rozťať gordický uzol? Stane sa nakoniec Európa svetovým majákom spravodlivosti a ostrovom pozitívnej deviácie? Je komu odovzdať štafetový kolík...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?