Nórska tragédia a jej odkaz

Autor: Anka Galovičová | 24.7.2011 o 14:36 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1126x

Zhodou okolností po summite lídrov EÚ nasledovala nórska tragédia. Obe udalosti sú celoeurópskeho až globálneho významu a znovu potvrdzujú, že všetko so všetkým súvisí, čo vedeli naši predkovia už v staroveku, preto vznikli pojmy a mantry ako Duša, Boh, vesmírne vedomie, jeden svet - jedna ľudská rodina, zákon kauzality a skúsenosť, že vysoká materiálna  životná úroveň a peniaze nie sú všetko. Čo je príčinou nórskej tragédie? Dalo sa jej zabrániť? Spomínam si na prípad mladej ženy v Prahe, ktorá si urobila šoferák na nákladný voz a z cesty sediac za volantom vyšla s veľkým autom na chodník a mnoho nič netušiacich ľudí pozrážala a usmrtila. Stala sa ničiteľkou života podobne ako medializovaný Nór. Bolo to chladne plánované, aj ona chcela upozorniť na neduhy režimu a vyhodnotené ako psychopatická osobnosť.

Nedávno som robila interview s geše Lakhdorom, riaditeľom Tibetskej knižnice, výskumu a archívu. Navštívil Slovensko s Jeho Svätosťou Dalajlámom a 16 rokov bol v jeho blízkosti ako tlmočník i náboženský atašé. Vybavujem si jeho slová z nášho dokumentárneho filmu Cesta duševného rozvoja : „ či si to uvedomujeme alebo nie, sme spojení jeden s druhým modernými technologickými vymoženosťami. Preto si môžu ľudia povedať, že budem raňajkovať v Európe, obedovať v Ázii a večerať kdesi inde. To je dnes realita! Ak si uvedomíme našu prirodzenosť, sme v jadre všetci rovnakí - vyhýbame sa utrpeniu, chceme byť šťastní. A pre túto našu tendenciu získať šťastie sa venujú mnohí z nás náboženstvu, rôznym koníčkom, profesiám. Aj nám ide o to ľuďom pomôcť byť spokojnými."

Emočne a duševne sme si podobní, len máme iný zjav a hovoríme inými jazykmi. V realite sme už pri sebe, spojení, premiešaní. Musíme sa naučiť to akceptovať a učiť sa žiť harmonicky spolu, tolerovať odlišné kultúry a tradície a vymieňať si dobré praktiky - to je podstatné. Preto je dnes nezmyselné zdôrazňovať odlišnosti, držať si od druhých kultúr odstup, nedôverovať si a útočiť.

Koľko Nórov dnes pracuje vo svete? A koľko Európanov? Ako sa živili v minulosti  Vikingovia?  Nemôže aj vyspelá Európa dokázať to, čo robia Indovia dnes, že prichýlili Tibeťanov, dali im územie, pomáhajú exilovej vláde v Dharamsale, v indickom štáte a stotisícom tibetských utečencov prežiť v exile dôstojne? A žiaden Ind neatakajuje týchto cudzincov, naopak, vymieňajú si dobré praktiky už desiatky rokov spoločného súžitia.

Európania sa majú ešte veľa čo učiť od Indov a Tibeťanov, že nestačí iba telesná hygiena, že duševná hygiena je rovnako dôležitá. Že zmyslom nášho života je byť ochrancom života, nie ničiteľom.

Tak ako dvojkoľajnosť vo výchove v rodinách spôsobuje tragické chyby vo výchove najbližších, aj spochybnenie účinnosti a zmyslu projektu multikulturalizmu a potrebu tejto idey v multikultúrnej Európe ústami významných európskych lídrov len „nahrali na smeč" Nórovi - ničiteľovi života a jeho sympatizantom.

Rovnako nekompromisná a potrebná je aj voľba filozofie života pred voľbou smrti. Radšej osamelej finančne nezabezpečenej matke pomôcť s výchovou dieťaťa, než umožniť slobodnú voľbu kohokoľvek: život či smrť?

Už druhou vecou je, že existuje % psychopatov, asociálov, ktorí ničia životy. Tých treba držať pod zámkom. Iní sú citovo frustrovaní, zchaotizovaní, nespokojní s riešením problémov politikov, či europoslancov. Dnes v demokratickej spoločnosti, najmä v takej krajine ako je Nórsko, so silným sociálnym programom a znášanlivosťou, majú ľudia prístup k silným zbraniam, nielen k bombám, či k nákladným vozom. A veľa priestoru presadiť svoje choré život ničiace myšlienky. Akoby sme dieťaťu nechali horiace zápalky, nech sa hrá a podpáli byt.

Aj tu si spomínam na rozhovor s tibetským geše Lakhdorom, keď mi na otázku „ Čo je pre výchovu vašich detí najdôležitejšie?" odpovedal : Byť dobrým človekom. Je síce tiež dôležité vedieť iné veci, matematiku, iné vedy, ale ak jedinec nie je dobrým človekom, dokáže zneužiť vedu a technológie, na zlé veci, šíriť zlo i zničiť civilizáciu, prírodu. Preto kladieme dôraz na to, byť dobrým človekom.

Pre mňa obe európske udalosti tohto týždňa úzko súvisia. Na jednej strane sme prevzali všetci z EÚ finančnú zodpovednosť za krachujúce Grécko azda pre náš finančný prospech (o čom pochybujem) a pumpovaním ďalších obrovských peňazí do jeho žíl očakávame zázrak - zmŕtvychvstanie dobrého pracovitého usilovného človeka -  vďačného Gréka. A následne (finančné) ozdravenie celej Európy. Zrejme nórska tragédia upozorňuje, že sa radšej bilióny eur mali venovať duševnej hygiene európskej mládeži i ostatných. Potom azda by sa dvihla pozitívna finančná vlna a grécka vďačnosť vyjadrená „stachanovskou" prácou a plnením dohodnutého plánu nad 100%.  Ináč budeme všetci upadať a mrhať peniazmi na ničiteľov života, megazlodejov, podvodníkov, mafiánov, tvoriac takto barikády pre duševné napredovanie euroobčanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?