Nórska tragédia a jej odkaz

Autor: Anka Galovičová | 24.7.2011 o 14:36 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1126x

Zhodou okolností po summite lídrov EÚ nasledovala nórska tragédia. Obe udalosti sú celoeurópskeho až globálneho významu a znovu potvrdzujú, že všetko so všetkým súvisí, čo vedeli naši predkovia už v staroveku, preto vznikli pojmy a mantry ako Duša, Boh, vesmírne vedomie, jeden svet - jedna ľudská rodina, zákon kauzality a skúsenosť, že vysoká materiálna  životná úroveň a peniaze nie sú všetko. Čo je príčinou nórskej tragédie? Dalo sa jej zabrániť? Spomínam si na prípad mladej ženy v Prahe, ktorá si urobila šoferák na nákladný voz a z cesty sediac za volantom vyšla s veľkým autom na chodník a mnoho nič netušiacich ľudí pozrážala a usmrtila. Stala sa ničiteľkou života podobne ako medializovaný Nór. Bolo to chladne plánované, aj ona chcela upozorniť na neduhy režimu a vyhodnotené ako psychopatická osobnosť.

Nedávno som robila interview s geše Lakhdorom, riaditeľom Tibetskej knižnice, výskumu a archívu. Navštívil Slovensko s Jeho Svätosťou Dalajlámom a 16 rokov bol v jeho blízkosti ako tlmočník i náboženský atašé. Vybavujem si jeho slová z nášho dokumentárneho filmu Cesta duševného rozvoja : „ či si to uvedomujeme alebo nie, sme spojení jeden s druhým modernými technologickými vymoženosťami. Preto si môžu ľudia povedať, že budem raňajkovať v Európe, obedovať v Ázii a večerať kdesi inde. To je dnes realita! Ak si uvedomíme našu prirodzenosť, sme v jadre všetci rovnakí - vyhýbame sa utrpeniu, chceme byť šťastní. A pre túto našu tendenciu získať šťastie sa venujú mnohí z nás náboženstvu, rôznym koníčkom, profesiám. Aj nám ide o to ľuďom pomôcť byť spokojnými."

Emočne a duševne sme si podobní, len máme iný zjav a hovoríme inými jazykmi. V realite sme už pri sebe, spojení, premiešaní. Musíme sa naučiť to akceptovať a učiť sa žiť harmonicky spolu, tolerovať odlišné kultúry a tradície a vymieňať si dobré praktiky - to je podstatné. Preto je dnes nezmyselné zdôrazňovať odlišnosti, držať si od druhých kultúr odstup, nedôverovať si a útočiť.

Koľko Nórov dnes pracuje vo svete? A koľko Európanov? Ako sa živili v minulosti  Vikingovia?  Nemôže aj vyspelá Európa dokázať to, čo robia Indovia dnes, že prichýlili Tibeťanov, dali im územie, pomáhajú exilovej vláde v Dharamsale, v indickom štáte a stotisícom tibetských utečencov prežiť v exile dôstojne? A žiaden Ind neatakajuje týchto cudzincov, naopak, vymieňajú si dobré praktiky už desiatky rokov spoločného súžitia.

Európania sa majú ešte veľa čo učiť od Indov a Tibeťanov, že nestačí iba telesná hygiena, že duševná hygiena je rovnako dôležitá. Že zmyslom nášho života je byť ochrancom života, nie ničiteľom.

Tak ako dvojkoľajnosť vo výchove v rodinách spôsobuje tragické chyby vo výchove najbližších, aj spochybnenie účinnosti a zmyslu projektu multikulturalizmu a potrebu tejto idey v multikultúrnej Európe ústami významných európskych lídrov len „nahrali na smeč" Nórovi - ničiteľovi života a jeho sympatizantom.

Rovnako nekompromisná a potrebná je aj voľba filozofie života pred voľbou smrti. Radšej osamelej finančne nezabezpečenej matke pomôcť s výchovou dieťaťa, než umožniť slobodnú voľbu kohokoľvek: život či smrť?

Už druhou vecou je, že existuje % psychopatov, asociálov, ktorí ničia životy. Tých treba držať pod zámkom. Iní sú citovo frustrovaní, zchaotizovaní, nespokojní s riešením problémov politikov, či europoslancov. Dnes v demokratickej spoločnosti, najmä v takej krajine ako je Nórsko, so silným sociálnym programom a znášanlivosťou, majú ľudia prístup k silným zbraniam, nielen k bombám, či k nákladným vozom. A veľa priestoru presadiť svoje choré život ničiace myšlienky. Akoby sme dieťaťu nechali horiace zápalky, nech sa hrá a podpáli byt.

Aj tu si spomínam na rozhovor s tibetským geše Lakhdorom, keď mi na otázku „ Čo je pre výchovu vašich detí najdôležitejšie?" odpovedal : Byť dobrým človekom. Je síce tiež dôležité vedieť iné veci, matematiku, iné vedy, ale ak jedinec nie je dobrým človekom, dokáže zneužiť vedu a technológie, na zlé veci, šíriť zlo i zničiť civilizáciu, prírodu. Preto kladieme dôraz na to, byť dobrým človekom.

Pre mňa obe európske udalosti tohto týždňa úzko súvisia. Na jednej strane sme prevzali všetci z EÚ finančnú zodpovednosť za krachujúce Grécko azda pre náš finančný prospech (o čom pochybujem) a pumpovaním ďalších obrovských peňazí do jeho žíl očakávame zázrak - zmŕtvychvstanie dobrého pracovitého usilovného človeka -  vďačného Gréka. A následne (finančné) ozdravenie celej Európy. Zrejme nórska tragédia upozorňuje, že sa radšej bilióny eur mali venovať duševnej hygiene európskej mládeži i ostatných. Potom azda by sa dvihla pozitívna finančná vlna a grécka vďačnosť vyjadrená „stachanovskou" prácou a plnením dohodnutého plánu nad 100%.  Ináč budeme všetci upadať a mrhať peniazmi na ničiteľov života, megazlodejov, podvodníkov, mafiánov, tvoriac takto barikády pre duševné napredovanie euroobčanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?