Nejde o problém fragmentu (eurozóny).

Autor: Anka Galovičová | 19.9.2011 o 6:54 | (upravené 19.9.2011 o 7:26) Karma článku: 3,33 | Prečítané:  251x

Dnes zrejme nestojí otázka o záchrane eurozóny pred krachom ako problém fragmentu. Napr. ako  Fruniho nebankového subjektu s otázkou, či je lepšie pyramídovú hru ukončiť, aj keď zrejme príde 400 tisíc ľudí o svoje úspory, alebo je už v hre zapojených milióny ľudí a ukončenie tohto morálneho hazardu by viedlo k násiliu, k drancovaniu a zatváraniu obchodov, k prepadávaniu kamiónov s tovarom, k lúpežiam a vykrádaniu bytov, skladov s potravinami,  k domino efektu, krachu obchodov, firiem, podnikov, domov služieb, kultúrnych stánkov, súkromných škôl, atď. Takže preto by bolo azda lepšie získať čas a liať peniaze do nebankovky, aby si  ľudia mohli úspory s vysokými úrokmi naďalej vyberať...?

 

Ak by išlo o problém fragmentu - potom by sa mohli dva opačné postoje či nechať fragment skrachovať, alebo naďalej dotovať posúdiť podľa „bodu zlomu", koľko % ľudí je postihnutých. Kedy to ešte ľudia prežujú, prechodia - a kedy už nie a vzbúria sa. To nezistia žiadne agentúry, ani manažéri a analytici v bankách.  Chce to vysvetliť ľuďom, v akom sme stave a vypočuť si predovšetkým ich odpoveď. Veď ide predovšetkým o nich a žijeme v demokratickej Európe.

 

Netreba snáď písať, že všetky prepočty a scenáre, ktoré by kalkulovali „návrat do pôvodného stavu a ozdravenie" s vyplácaním vkladov aj s vysokými úrokmi, s vysokými ziskami akcionárov,  vysokými platmi manažérov, analytikov,  zamestnancov, prenájmami budov, atď. by boli pomýlené. Lebo už nejde iba o fragment, akýsi chorý, či zlomený „prst", ktorý sa môže zreparovať a ozdraviť.

Krach štátov a eurozóny hrozí preto, že sa nevie, ako ukončiť tento morálny hazard, lebo ani majitelia a aktéri, ani klienti nechcú byť postihnutí a (finančne)potrestaní. A najmä preto, že  tento hazard prestáva byť iba fragmentálny.

Naopak, nalievaním stovky miliárd euro sa šíri  každým dňom a každou hodinou ako (sociálny) nádor do iných krajín. V tejto celostnej podobe by bolo neférové viniť za všetko „fruniho". Lebo tento fenomén ukazuje, že v každej krajine je veľa takých „ľudomilov"- špekulantov, vlád „cítiacich sociálne" ako prototyp „fruni", ktoré ani v minulosti, ani dnes nie sú schopné rozlíšiť egoizmus a pokrivený charakter od lásky k blížnym. Aj preto nevidia, čo treba robiť, kedy treba ukončiť všade, najmä v zadlžených krajinách podporovanie hazardérov a špekulantov. A kedy sa treba konečne  vcítiť do obyčajných ľudí a pôžičky odsypávané do jamy bez dna, odovzdať tým, ktorí sa na nich poctivou prácou nadreli, vlastným pracovitým občanom.

V takomto pokrivenom politickom a právnom systéme, v ktorom sú vinníci zahmlení, sa vynára ako riešenie plán vybudovania euroštátu, v ktorom sa ešte väčšmi  roztvoria nožnice medzi bohatými a chudobnými. V euroštáte  si národné vlády ťažko poradia s euro „frunikmi"...

Niet inej cesty než osvietená politika, postavená na skutočnej starostlivosti a láske k občanom a pokojná revolúcia s pretavením egoizmu v altruizmus, agresivity v nenásilie. Aby najvyššie dobro prestalo byť spoločenská úspešnosť a materiálne bohatstvo, ale oslobodenie od týchto pút.

Za 21 rokov od „nežnej revolúcie" sme dokázali zmeniť režim. Zmenili sa inštitúcie, politické strany, vznikli nové úrady, nové profesie, ale myslenie ľudí sa cieľavedomo nemenilo. V mysliach zostala zastaralá mapa. Individuálny rozvoj sa u mnohých zredukoval na materiálne bohatstvo, získanie lepšieho postu, vyššieho platu, honba za ziskom aj cez mŕtvoly. Šlo sa na to zhora a zvonka - a vidíme výsledok. Teraz nás čaká všetkých v Európe znalostná revolúcia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?