Koho voliť? Alebo radšej nevoliť?

Autor: Anka Galovičová | 19.2.2012 o 10:13 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  381x

Žijeme v dobe, kedy ľudia letia do vesmíru, niektorí kráčali po Mesiaci. A dokážeme plávať hlboko v mori, fárať hlboko pod zemou, ale nenaučili sme sa ponárať sa do svojho vnútra a reflektovať realitu. Prečo?

Ak nahliadneme do ľudských dejín, tak sa rôzne kultúry líšili práve hodnotovým rebríčkom. V čase, kedy sa v Egypte našla hrobka mladého Tutanchamona, a celý svet jasal nad neopísateľnými pokladmi, pár tisíc kilometrov východne v severnej Indii objavili archeológovia jedno z najstarších miest Mohendžodarjo s množstvom sošiek v meditačnej polohe a namiesto veľkolepých pyramíd iba obecné kúpele zrejme na telesnú i duševnú hygienu. Chýbali veľkolepé stavby, chrámy - aj keď sa v meste žilo pohodlne, ľudia mali svoje byty, príslušenstvo,  poznali kanalizáciu, obecné kúpele.
V hrobkách sa objavili kostry párov rôznej rasy. A nebol rozdiel medzi ľuďmi. Nebolo majestátnych hrobiek ani paláce pre bohatých a chatrče pre chudobných.
Áno, v histórii ľudstva sa ocitáme pravidelne na križovatke dobra a zla. Ceste rovnosti ľudí či voľby cesty veľkých sociálnych rozdielov. Aj dnešné obdobie je takouto križovatkou a čelíme tejto voľbe zoči-voči každý zvlášť naprieč Európou.
Veď medzi politickými stranami si môže každý vybrať. Od jednoduchých športovcov, ktorí sa živia športom, a ten si vyžaduje tvrdú drezúru od detstva a tímovú prácu, či podnikateľstvom a sú pripravení sa prvé roky v parlamente zrieknuť svojej mzdy v prospech chudobných, bez ich viny postrčených do sociálnej siete kvôli väčšiemu zisku až po strany odídencov.
Sú tam strany, ktorých lídri boli v minulosti zmanipulovaní Gorilou a dokázali otvoriť oči,  svoje si povedať nahlas i verejne, odmietli poslušnosť a strhli sociálnu, či ľudovú masku ex-šéfa. Sami už správnu voľbu zoči-voči Gorile zrealizovali. A nevzdali to a založili pre svojich voličov nové politické strany. V tom sa líšia kandidáti a strany medzi sebou! Áno, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca.
Sú tam aj také strany, ktoré sa dlhodobo snažia meniť Slovensko zdola, ale ide to slimačím tempom, keď vládnu Gorily a títo politickí lídri sa im neprispôsobili a nepoklonili. Naopak. Boj s nimi nevzdali.
Potom sú tam už známe značky tých, ktorí sa pustili r. 1998 za pasy s Gorilou, ale neuspeli. Rozpadli sa. Lebo vždy akosi došlo k mixu s Gorilami, hľadiacimi predovšetkým na svoj vlastný prospech, potom prospech svojich partajníkov, a nakoniec azda aj trochu záujmu prejavili o svoju profesijnú skupinu napr. podnikateľov.
Ale celkom im uniká pravá príčina polarizácie spoločnosti súc pohltení  mocenským bojom Goríl medzi sebou. A tou je rozširovanie sociálnych nožníc a zabetónovanie protikladov 1% bohatých a 99% ostatných. Dokedy? Snáď až k znovu prebudeniu „triedneho boja",  namiesto harmonického celku a súzvuku. Namiesto spravodlivého prerozdeľovania získaného bohatstva poctivou prácou ostatných. A aby sa v zrkadle na seba mohli Gorily usmievať, tak onálepkovali slovkom PARAZITI všetkých nezamestnaných, pracujúcich ľudí bez trvalej pracovnej zmluvy a s nízkym príjmom, tých, ktorým prišli do cesty ako zamestnávatelia špekulanti a podvodníci. Do tejto majority patria aj seniori s nízkym dôchodkom, bez práce ktorých by sme tu dnes nemali miliardárov, lebo by nebolo čo privatizovať a predávať zahraničným majiteľom po „nežnej".

Po 22 rokov vieme, kto je kto, kto koho podporuje a kto roztvára sociálne nožnice a množí chudobu. Pozor nie svojich najbližších a straníkov! Samozrejme nás ostatných....
Inými slovami: boj tých „hore" za politickú čistotu, za demokratizáciu je v jadre zamaskované rozkrádanie štátneho majetku diskrétnou a pomocnou elitou. Bábkarmi v pozadí a ich bábkami politikmi, ich straníckymi nominantmi do rôznych funkcií a na rôzne posty, riaditeľmi, bankármi, mediálnymi hráčmi,  top manažérmi, dokonca nimi založenými a sponzorovanými neziskovkami, nadáciami -  v popredí. Čiastočne vedome zametajúc špinu a nepotrestané kauzy pod koberec, výberom a voľbou šéfov SIS-ky, či ministrov silových rezortov, GP, sudcov, atď. I nevedomky hrajúc čo najlepšie svoju rolu silných od žralokov nezávislých politických lídrov.
Samozrejme, wellbeing - dobrý stav a prosperita bohatých v spoločnosti by nemusela byť kontradikciou k prosperite ostatných občanov. Ale ak sa za nedoplatky v minciach trestajú tí „dolu" a organizovaní zločinci si užívajú na Bahamách  stámilióny v skorumpovanom štáte, potom už ide o chorú spoločnosť so sociálnym nádorom a ten treba vyrezať. Čím skôr, tým lepšie. Trebárs aj 10. marca.
Aj preto, že namiesto podpory zdravého životného štýlu, sú zdraví ľudia - obete divokej privatizácii exekuovaní za nedoplatky zdravotných odvodov. A vinníci si užívajú národné striebro a nik ich neprenasleduje. Naopak. A tak by sme mohli pokračovať. A tým, ktorí fajčia, pijú alkohol, nepestujú zdravé stravovacie návyky, ale zlozvyky sa ešte platí zo štátnej kasy aj detoxikácia. A celé zdravotníctvo sa mení na s.r.o. a fabriku na automatický zisk.
Rovnako v kŕčoch je aj školstvo. Namiesto kvalitných učiteľov ako živý vzor pre deti na ceste životom a budovanie kvalitných škôl tu máme rok čo rok zmeny, rôzne reformy, nákup drahých elektronických pomôcok, rôzne kvázi analýzy za veľký honorár či neefektívne vynakladanie eurofondov a štátnych príspevkov na projekty mimo realitu. Lebo dnes už aj na Slovensku po 22 rokoch máme dva svety: svet politikov a protežovaných, podporovaných dokonca i na objednávku čerstvo vzniknutých neziskoviek a svet ostatných, ktorí za nich a na nich v teréne robia.  
Záver: je lepšie voliť a vybrať si už „vidiacich", ktorých spolupracovníci nemusia strkať hlavu do piesku a sľubovať zmeny až  po voľbách. A vidia tí, ktorí to dokázali postaviť sa zoči-voči Gorilám vo vlastných radoch a nedali sa schramstnúť. Aj tí, ktorí pochopili, že pomocná elita kope za bohatých a žije mimo realitu nás ostatných.
Netreba sa báť, že bez doterajších politikov dôjde k bankrotu. Naopak. Medzi nami je veľa odborníkov pracujúcich za tých „hore" takmer zdarma. A zmenou sa otvorí aj pre nich brána veci verejných.
Mnohí ľudia potlačovaní a likvidovaní  touto polaritou už krátko po vyštudovaní, dostanú tiež šancu a roztiahnu svoje krídla a začnú si rovnako plniť sny, ako Penta, či Ja&Ty, alebo Mečiarovi privatizéri a Ficovi sponzori, len bez tej nenažranosti a dravosti. Lebo otvorili oči a uvideli...
Lakmusovým papierom tých „vidiacich" okrem ich životného príbehu, že sa postavili Gorilám zoči-voči,  je nízka suma za voľby. Lebo nehovoria cez bilbordy, IT a média - ale počuť ich srdcom a vidieť podľa skromnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?