Štyri vznešené pravdy a láma Samdhong Rinpočhe

Autor: Anka Galovičová | 19.11.2013 o 6:05 | (upravené 19.11.2013 o 6:25) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  302x

Bývalý premiér Tibetskej vlády v exile na Slovensku. Kto je tento láma Samdhong Rinpočhe? A čo robí na Slovensku? To sú zrejme najčastejšie otázky, ktoré sa po prečítaní nadpisu vynoria v našej mysli. Ešte sa natíska otázka, či sa dá s ním stretnúť a kde? Tá je najľahšia - v Piešťanoch od 21. - 22. 11. 2013 v hoteli Sorea, Sĺňava (oproti zimnému štadiónu). Tu bude prebiehať seminár  vo štvrtok od 9.30 - 17h zameraný na pochopenie jadra budhizmu a jeho silu spôsobiť psychickú úľavu.

 

Štyri vznešené pravdy - podľa popredného psychoterapeuta Marka Eptsteina je Buddhova prvá pravda o pokorení sa. Buddha došiel k osvieteniu ako 35-ročný. Zanechal palác, blahobyt,  komfort, zábavu, kráľovský odev  a stal sa bezdomovcom. Celé roky sa pôstil a rozjímal o sebe, o zmysle života.  Keď pri strome Bodhi v Bodhigaya získal stav nirvany, zostal v pomykove. Vôbec nemal potrebu toto miesto opustiť a ísť hlásať, čo zistil. Nemal chuť vyučovať. Pochopil, že na rozdiel od vecí sa múdrosť ťažko odovzdáva do iných rúk. Je ťažko zrozumiteľná, mimo sféru logiky, najmä pre tých, ktorí sú ovládaní nenávisťou, žiadostivosťou. Nedá sa nabifľovať ako matematické vzorce. Naviac, ide proti prúdu.

Schopnosť vysvetliť svoje pochopenie si vyskúšal na svojich bývalých spoločníkoch a priateľoch, askétoch, od ktorých sa oddelil. A nazval toto pochopenie Štyri vznešené pravdy. Základ  ľudskej osobnosti bolo „utrpenie", nielen z chorôb, smrti, starnutia, ale aj z nezískania toho, po čom túžime, strate toho, čo máme radi, či spojením s tým, čo je nám nepríjemné. Slovko „utrpenie" však nevysvetľuje naplno pojem „dhukka" . Skôr ide o všetko prestupujúcu nespokojnosť. Ale nechajme vysvetlenie učenia Štyri vznešené pravdy na lamu Samdhoga Rinpocheho vo štvrtok.

Kto to je bývalý premiér Tibetskej vlády v exile?

Ctihodný Lobsang Tenzin Prof. Samdhong, 5. Samdhong Rinpočhe

študoval na univerzite Depung, v Tibete. Bol 4 roky juniorom Tarabovi Rinpočhemu, a zostali blízki priatelia po celý život. Samdhong Rinpočhe získal Lharampa titul v roku 1968 a Ngagrimpa v roku 1969. Od 1971 do 1988 bol vedúci vtedajšieho Ústredného ústavu vyšších tibetských štúdií (CIHTS, Varanasi, India). Od roku 1988 do roku 2001 pracoval ako riaditeľ CIHTS a získal profesúru v Banaras hinduistickej univerzite pre jeho hlboké znalosti v mnohých štúdiách východu. Od roku 1999 do roku 2000 Rinpočhe bol prezident Asociácie indických univerzít, je to silný inštitút s akademickými skupinami viac než 250 Vice-kancelárov indických univerzít. V roku 2001 vôbec v prvých všeobecných voľbách Tibeťanov v diaspóre bol Rinpočhe zvolený ako šéf kabinetu ministrov (Kalon Tripa), vlády tibetského exilu, túto pozíciu zastával po dobu 10 rokov. Je vynikajúci a významný vedec, pedagóg a filozof, a celoživotný bojovník nenásilia, pokojného odporu. Stále pôsobí ako blízky dôverník Jeho Svätosti 14. Dalai Lamu. V roku 2013 bol Samdhong Rinpočhe  menovaný kancelárom univerzity Sanchi Budhisticko-indických štúdií v Madhya Pradesh, India.

Súčasťou jeho programu je Konferencia Nenásilie a gandhizmu, ktorá sa bude konať v piatok od 9.30 - 12h. Bude zameraná na pochopenie, že lož má krátke nohy a ďaleko nezájde. Aj preto, že sme vzájomne závislí a spätí, a čo sa deje s Tibeťanmi, skôr či neskôr by to mohlo byť aj u nás v Európe. Aj preto dostal 14. Dalajláma Tibetu r. 1989 Nobelovu cenu za mier.

V piatok 22. 11. popoludní od 16 - 19h bude medzináboženský dialóg, ktorého sa zúčastnia aj ďalší hostia. Ako to celé dopadne? Čo sa dozvieme? To si napíšeme a vyhodnotíme potom. Možno pôjde o výstrel z Auróry, tentokrát predovšetkým proti nepriateľovi  vo vnútri. Aby sme sa prestali trápiť  všetko preliezajúcou nespokojnosťou, nehľadali vinníka, ktorý ju spôsobuje v iných, ale odštartovali výcvik duševnej hygieny. A pochopili, že „čo je vo mne spolutvorí to, čo je vonku"  tentokrát aj s pomocou zatiaľ pre nás neznámeho lámu Samdhonga Rinpocheho

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?