Všetci na jednej lodi

Autor: Anka Galovičová | 28.1.2014 o 8:12 | (upravené 28.1.2014 o 9:20) Karma článku: 7,54 | Prečítané:  238x

Takto sa volá projekt, ktorý spolu s neziskovou organizáciou z Islandu The Icelandic Sibshops realizuje OZ Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Leierovom dvore v Piešťanoch. Cieľom projektu je posilniť dlhodobú spoluprácu na báze interkultúrneho učenia a výmeny skúsenosti v rôznych oblastiach. O Islanďanoch sa všeobecne vie, že zvolili demokraciu a ľudské práva pred bankami. Na začiatku globálnej finančnej krízy sa islandský bankový systém zrútil. Islanďania sa dostali pod veľký tlak zvyšku Európy, aby sa zadlžili a splácali celé generácie.

A tak sa tento malý národ s 320 tisíc obyvateľmi vzoprel. Slovami islandského prezidenta Olafura Grimssonoma“ banky, trhy sú zodpovedné za demokraciu.“. Demokracia na Islande je už 1000 rokov. Majú najstarší parlament v Európe. Demokracia sa nedá vybudovať za pár rokov. Je to dlhodobý proces, je potrebné urobiť mnoho kľúčových rozhodnutí na tejto ceste k slobode. Chce to vládu zákona a pevnú vôľu.

Islanďania uväznili tých, ktorí boli zodpovední za hazard s úsporami občanov. Aj keď sú na ostrove dosť izolovaní od kontinentu, uprednostnili sebestačnosť. Znovu sa vrátili k výrobe zdravých potravín, namiesto masla z dovozu nakupujú doma vyrobené maslo, jogurty, ryby, mäso, výrobky zo 400 rodinných fariem. Uprednostňujú svoje vlnené oblečenie. Chovajú kone, ovce.

Prekvapilo nás, že ešte do r. 2005 nepoznali bezpečnostné zámky, kamerový systém, svoje byty, domy, autá nezamykali. Ale ako nás informovali, príchodom 30 000 Poliakov sa to zmenilo. Začalo sa kradnúť, rozbíjať výklady na obchodoch, a dokonca v tlači uverejnili kauzu, kedy ukradnutý islandský tovar predávali Poliaci v Poľsku na ulici.

Všade majú zabezpečený pitný režim, kdekoľvek je voda, čaj, káva zdarma. A ľudia i hostia sú naučení obslúžiť sa.

Island je krajina ľadu a ohňa.

Hovoria, že pod každým ľadovcom drieme sopka. Ak sa zobúdza, ľady sa topia. Veľká energia je ukrytá v podzemných teplých prameňoch. Cesta z letiska do Reykjaviku je zohrievaná, aby nezamrzla, práve potrubiami s teplou vodou. Ľudia sa sprchujú ako dlho chcú, veď ich zásobujú vlastné teplé minerálne pramene. Podobne vyhrievajú byty, podniky. Viac sa o tejto krajine dozviete na našej webstránke www.slovindia.greenheart.sk

 

Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?