Všetci na jednej lodi – 2.časť

Autor: Anka Galovičová | 28.1.2014 o 9:41 | (upravené 28.1.2014 o 10:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  127x

Takto sa volá projekt, ktorý spolu s neziskovou organizáciou z Islandu The Icelandic Sibshops realizuje od novembra 2013 do februára 2014 Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva so sídlom v Leierovom dvore v Piešťanoch. Cieľom projektu je premostiť obe krajiny,  posilniť dlhodobú spoluprácu. Veď na Islande sa buduje demokracia stovky rokov, je tu najstarší parlament, budova takmer čierna. Čo dokážu Islanďania naučiť Slovensko o sile ľudí, súcitného srdca a vláde zákona?

 

Čo sa týka priebežných výsledkoch projektu, 3-členná slovenská delegácia počas 5-dňového študijného pobytu nafotila a pripravila 20 umeleckých fotografií, ktoré sú vystavené od 24.1. v KSC Fontána v Piešťanoch, a 1.3.v Bánovciach n/B počas festivalu Hory, cesty, ľudia spolu s premietaním dokumentárneho filmu. Tu sa pre vyše 400 účastníkov počas verejného programu v Piešťanoch zároveň odpremietal dokumentárny film Všetci na jednej lodi, ktorý vyrobil Mgr.Art. F.Chudoba. V dokumente je možnosť vidieť rôzne aktivity, ktoré realizujú The Icelandic Sibshops pre súrodencov postihnutých detí a mládeže. Hanna a Vilborg s Brynhildur nám dopodrobna vysvetlili, prečo spolupracujú so súrodencami postihnutých, ako dosahujú významné výsledky a viditeľné pozitívne zmeny. Spoločne sme sa s islandskými sociálnymi pracovníčkami zapojili do aktivít ako v skupine tínedžerov od 14 - 17 rokov, aj v skupine detí od 8 - 12 rokov.

Zároveň je zaznamenaný holistický prístup k liečbe detí s rôznymi diagnózami a vzájomné prepojenie so školami, pedagogicko-výchovnými pracovníkmi, rehabilitačnými pracovníčkami, rodičmi a celou rodinou, vrstovníkmi, univerzitami, profesormi a vysokoškolskými študentmi, ktorí šíria na jednej strane nové poznatky o liečbe jednotlivých ochorení, ako aj realizujú výskumy a úzko spolupracujú navzájom, odbornými poradňami, štátnymi orgánmi a samozrejme s neziskovými mimovládnymi organizáciami.

Navštívili sme pod jednou strechou rehabilitačné centrum pre postihnuté deti, Autistickú asociáciu, Štátne diagnostické a poradenské centrum, Asociáciu pre ADHD (attention-deficit and hyperactivity disorders), Centrum pre vzácne ochorenia. Vízia diagnostického centra znie: „Poskytujeme servis na báze najlepších poznatkov, ktoré sú nám dispozícii na základe prepojenia s výskumom a ich odkomunikovaním cez vzdelávanie."

Ukázalo sa, že výsledky spoločného projektu predbehli očakávania. Okrem výmeny dobrých praktík a nahliadnutia „do islandskej kuchyne", ako rozvíjajú súcitenie, empatiu so slabšími spolužiakmi, členmi rodiny formou hier, formou dobročinnosti, sme mali možnosť stretnúť akcieschopných odvážnych ľudí, ktorí uprednostňujú dobro blížnych pred osobnými potrebami. Mali sme možnosť ukázať im aj miesta, kde na Slovensku funguje integrácia postihnutých do vzdelávacieho i pracovného procesu. Napr. v Chránených dielňach Harmoni n.o. v Bánovciach n/B, či v ZŠ v Uhrovci, či v MŠ v Uhrovci, alebo v Umeleckej škole, kde Z. Varhaníková presadila prijatie detí s Dawnovým syndrómom, či iným postihnutím medzi talentované deti. Alebo v Adeli centre v Piešťanoch pre postihnuté deti.  A všetkých to obohacuje.

Napriek divokým a drsným klimatickým podmienkam na Islande, tam neplatí zákon džungle. Naopak. Kvitne spolupráca, vzájomná dôvera medzi ľuďmi. A ako hovorí Vilborg: naše školstvo je upriamené na riešenia, nie rýpať sa v problémoch a bezmocne lamentovať.

Keď sme spokojne večerali po síce náročnom, ale zmysluplne strávenom spoločnom dni, nám Vilborg povedala: Krátko po príchode na Slovensko sa ma televízni redaktori pýtali, ako sa mi páči Slovensko, ale nevedela som im odpovedať. Teraz viem" milujem Slovákov", ste dobrí ľudia. Budeme radi, ak rozbehnete centrá ako naše Sibshops pre súrodencov postihnutých detí a naučíte ich radovať sa zo života. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s Vami tu na Slovensku, aj u nás na Islande. See you soon!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?