Bratislavský summit a sebareflexia

Autor: Anka Galovičová | 18.9.2016 o 9:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  149x

Sú rôzne pohľady na Bratislavský summit, ktorý sa konal 16. septembra 2016. Či sa tento deň zapíše do dejín Európy bude závisieť od toho, aký „cestovný poriadok“ spoločne pripravíme a uvedieme do života. 

Ako sa v najbližších dňoch vyfarbí Západ a či pochopí príčinnosť, zákon akcie a reakcie. Zákon odplaty, že to, čo robím inému – robím sebe. Či dokážu Európania nastaviť „druhé líce“a prestanú hádzať kameňom, ale budú hádzať chlebom. Jednoducho, či sú schopní sebareflexie a neopakovať svoje chyby.   

V ére vnímania, v tejto fáze existencie ,  naši predkovia vnímali a zakúšali rôzne javy, napr. dážď, ale nechápali ich príčinu, iba hľadali útočište, kde sa skryť a po skončení  obdobia dažďov zasa vyšli von, a vnímali, spoznávali svet okolo. Bežní občania takto vnímajú Európsku úniu. Ako útočište v daždi, aby sme sa vzájomne nepozabíjali, ako v minulom storočí,  nie ako svoj spoločný domov. A súvisí to s mentálno- spirituálnym a intelektuálnym vývojom.

Chce to postupne rozširovať vedomie  a prekonávať seba strednosť.  Je to o mentálnom tréningu, rovnako dôležitom, ako je telesný rozvoj a športový tréning. A keď už sme na poli športu, tak to z vonkajšieho pohľadu znamená jednoducho postúpiť do vyššej ligy, do extra ligy. A splniť patričné kritéria výkonnosti a rozvoj telesných a duševných schopností od útleho veku. V puberte už je neskoro.

Nič nové pod slnkom. Už v starovekej Indii, v období Véd, vizionári známi ako rišiovia vyslovili mantru (zrnko múdrosti), ktorá sa opakovala „vasudevam kutumbakam“  t.j. jeden svet – jedna ľudská rodina. Mimochodom, bolo to obdobie, kedy riši Nachiketa spolu s ďalšími spolupracovníkmi - mysliteľmi formulovali pojem duša (atma, nemecké „atmen“- dýchať, duch-dych) spojená s dýchaním, prvým nádychom a posledným výdychom.  A vyslovili ďalšiu mantru – TAT TWAM ASI (TO si ty, pre lepšie chápanie  TO= Inteligencia), ktorá sa opakovala a zakorenila v mysli ľudí. Veď „atma= brahma“. Ide o božiu iskru v nás. Inými slovami, ústami genetikov: nie sme bratia a sestry, 7 miliárd stromov, ale jeden strom so 7 miliardami konárov vzájomne prepletených. Pochádzame z jednej Evy. A toto poznanie má mnohé dôsledky, skrýva veľké ešte nevyužité vnútorné  sily a duševné bohatstvo.

A tak je pochopiteľné, že svetoznámy rakúsky psychiater , odborník na dušu Viktor Frankl, ktorý prežil pobyt v koncentračnom tábore a emigroval z Viedne do USA, vyslovil svoju víziu „tak ako ľudstvo dosiahlo monoteizmus , musí zrealizovať monantropizmus – jednu ľudskú rodinu.“ A toto je súčasťou cestovného  poriadku náboženstiev sveta. Nedá sa naplno využiť mentálny potenciál a zobudiť driemajúce sily v človeku bez tejto vízie.

Áno, existuje veľa tréningov, v ktorých je dôraz na team-building, partnerstvo,  na líderstvo a vytvorenie rodinnej atmosféry na pracovisku sťaby jeden organizmus, a vôbec tam nejde o rozvoj spirituálnej dimenzie osobnosti, ani o vzťah k Bohu. Je to postupná cesta k jednote, k spolupráci, k dôvere. K osvieteniu. K prebudeniu. Vlak nezastavuje len v cieľovej stanici, ale aj v mestách na ceste k cieľu.

A projekty EU sú takýmito dielčími stanicami. Počas Bratislavského summitu sme si dali veľký cieľ  - sebareflexiu. A tá sa naplnila. Aj tým, že ju zvolal jeden z najmenších štátov EÚ – Slovensko, nie veľmoc. Že predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz zdôraznil rozdiel v myslení „win-win“ a tým nižším typom myslenia z pohľadu seba strednosti a vlastných záujmov. Inými slovami: zdôraznil, že Európsky projekt je už o extralige! A nie každý je spôsobilý tejto vnútornej premeny a porozumieť,  o čo tu ide. Že tu nejde o akúsi dočasnú dohodu, ako keď človek vstúpi do rybárskeho spolku a časom z neho odíde a neobnoví si členstvo. Ani Spolok rybárov nemôže existovať bez rybárov.

A celý deň sa „spoločný tanec „krútil okolo témy, ako vysvetliť ľuďom, ako ich pritiahnuť, čo by mohlo byť tým magnetom, aby zotrvali v EÚ a vážili si to. Pre nás občanov je podstatné, či títo zástupcovia Európskych inštitúcií a hlavy štátov, premiéri členských štátov nahliadli so svojím tímom do útrob EÚ a hlavne  koho záujmy zastupujú . Nebolo to už iba o  r e a k c i i  na nejaký akútny konkrétny problém, ale o proaktivite.  Zostáva otázkou, do akej miery im ide o splnenie očakávaní tých „horných“ 1% a do akej miery im išlo o spodných 40%  populácie.  Preto si veľmi treba ceniť iniciatívu V-4, apel českého premiéra, ktorý upozornil na reálnu príčinu Brexitu – nerovnosti medzi regiónmi a vyše 1 milión Poliakov žijúcich vo Veľkej Británii.

A tak sa pýtam, je v stave dnešná politická reprezentácia naprieč Európou pochopiť, že ak chcú znovu získať dôveru občanov, musia nielen obhajovať záujmy tých „hore“, ale najmä tých „dolu“, odstrániť nerovnosti? Jednoducho odhodiť   bariéry a nerovnosti, a začať spolu hovoriť, načúvať jeden druhému a spoločne pokračovať vpred. A byť si vedomí, že bohatí a chudobní kráčali, kráčajú a zrejme ešte pár storočí budú kráčať spolu, a tak dnes tí, ktorí  patria k bohatým, zajtra ľahko môžu  spadnúť do sociálnej siete a naopak. Preto je  naivné a krátkozraké, plniť žiadostí „horných“  a zabúdať na tých „dolu“.

Dokážu pochopiť starovekú védsku  mantru „TO si ty“? Že žijeme a dýchame ako „jeden strom“, vzájomne prepojení a spätí? Alebo im v tom bránia rôzne predsudky, stereotypy, záujmové skupiny? Veď aj o tom je Brexit, že pred pár desaťročiami  najväčšia veľmoc sveta kolonizovala mnohé krajiny a profitovala z práce a bohatstva kolónií. A teraz sa vyše polovica Britov  bojí, že ich stretne podobný osud ako obyvateľov ich kolónií, že sa budú musieť deliť o svoje rôznymi spôsobmi získané bohatstvo i dnes,  s prisťahovalcami. Prečo nie sú schopní nastaviť „druhé líce“? Hádzať chlebom? Lebo celej bohatej samoľúbej Európe chýba sebareflexia, pohrúženie do vnútra, seba analýza, cestovný poriadok a mentálny tréning, kurzy sebareflexie, kurzy stresmanažmentu, nielen dielčie. Ale aj smerom do cieľovej stanice. Je to o vnútornej premene, kultivácii vnútornej záhrady, nielen inštitúcií, ide o poučenie sa z vlastných chýb i tých druhých a neopakovať  chyby,  ide o life-management,  obsahovú reformu školstva.

Ako bude fungovať Západ sa dozvieme po Brexite a po voľbách v USA. Ale treba sa pripraviť aj na variantu, že Európa sa stane majákom aj pre ostatné štáty, ktorých občania v nej nachádzajú svoje útočište, ako nedávno aj my. Že sa stane pre nás Európa spoločným domovom, v ktorom sa bude žiť  zdravo a spokojne. Aj o tom bolo a je Slovenské Predsedníctvo Rady EÚ.

Výsledky získané v ére vedeckého výskumu a sociologických prieskumov dokazujú, že prevažuje percento tých, ktorí vidia „pohár do polovice prázdny“, než tých s pozitívnym videním sveta okolo nás, win-win myslením.

Všetci vizionári boli veľké osobnosti, mimoriadne inteligentní,  ktorí dlhodobo kontemplovali a hľadali príčiny javov, i ich efekty. A ich recept na diagnózu bol taký, aby pomohol ľuďom mentálne sa pozdvihnúť. Takže sa pomaly blížime k diagnóze, ktorá znie zo strany poctivo pracujúcich,  nezaháľajúcich Európanov aj v nezamestnanosti:  prestať parazitovať na úsilí a práce iných, nekradnúť , ani „know-how“, nápady, projekty iných.

Neničiť, čo druhí budovali celé tisícročia, chrániť kultúrne, umelecké a nehmotné bohatstvo, poznanie ľudstva, neklesať do subhumánnej úrovni . A liečba tejto diagnózy  si vyžaduje hlboko  načrieť   do vlastného vnútra a nastavovať si i vzájomne zrkadlo. Veď aj preto je alarmujúca nezamestnanosť mladých ľudí, absolventov SŠ, VŠ, že tento model parazitovať na starých, chorých rodičoch, na spoločnosti  prevzali od dospelých, a zároveň táto tzv. stratená generácia upozorňuje na rozširujúci sa jav, že nemožno dôverovať tým, ktorí nás manipulujú celý život až po hrob nezmyselne robiť na 1% najbohatších na Zemi. A nechať si uniknúť medzi prstami vzácne ľudské zrodenie, lebo iba ako ľudia sme schopní získať osvietenie, sebapoznanie, zveľadiť vnútornú záhradu a rozpoznať, využiť vnútorné poklady, nadanie.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Majú živnostníci právo na dovolenku? Ako rozhodol európsky súd

Nie je živnostník ako živnostník.

ŠPORT

Lacko zhorel v páľave a únave. Tak ako Rusi

Tenista vypadol v druhom kole Australian Open.


Už ste čítali?