Bratislavský summit a sebareflexia

Autor: Anka Galovičová | 18.9.2016 o 9:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  140x

Sú rôzne pohľady na Bratislavský summit, ktorý sa konal 16. septembra 2016. Či sa tento deň zapíše do dejín Európy bude závisieť od toho, aký „cestovný poriadok“ spoločne pripravíme a uvedieme do života. 

Ako sa v najbližších dňoch vyfarbí Západ a či pochopí príčinnosť, zákon akcie a reakcie. Zákon odplaty, že to, čo robím inému – robím sebe. Či dokážu Európania nastaviť „druhé líce“a prestanú hádzať kameňom, ale budú hádzať chlebom. Jednoducho, či sú schopní sebareflexie a neopakovať svoje chyby.   

V ére vnímania, v tejto fáze existencie ,  naši predkovia vnímali a zakúšali rôzne javy, napr. dážď, ale nechápali ich príčinu, iba hľadali útočište, kde sa skryť a po skončení  obdobia dažďov zasa vyšli von, a vnímali, spoznávali svet okolo. Bežní občania takto vnímajú Európsku úniu. Ako útočište v daždi, aby sme sa vzájomne nepozabíjali, ako v minulom storočí,  nie ako svoj spoločný domov. A súvisí to s mentálno- spirituálnym a intelektuálnym vývojom.

Chce to postupne rozširovať vedomie  a prekonávať seba strednosť.  Je to o mentálnom tréningu, rovnako dôležitom, ako je telesný rozvoj a športový tréning. A keď už sme na poli športu, tak to z vonkajšieho pohľadu znamená jednoducho postúpiť do vyššej ligy, do extra ligy. A splniť patričné kritéria výkonnosti a rozvoj telesných a duševných schopností od útleho veku. V puberte už je neskoro.

Nič nové pod slnkom. Už v starovekej Indii, v období Véd, vizionári známi ako rišiovia vyslovili mantru (zrnko múdrosti), ktorá sa opakovala „vasudevam kutumbakam“  t.j. jeden svet – jedna ľudská rodina. Mimochodom, bolo to obdobie, kedy riši Nachiketa spolu s ďalšími spolupracovníkmi - mysliteľmi formulovali pojem duša (atma, nemecké „atmen“- dýchať, duch-dych) spojená s dýchaním, prvým nádychom a posledným výdychom.  A vyslovili ďalšiu mantru – TAT TWAM ASI (TO si ty, pre lepšie chápanie  TO= Inteligencia), ktorá sa opakovala a zakorenila v mysli ľudí. Veď „atma= brahma“. Ide o božiu iskru v nás. Inými slovami, ústami genetikov: nie sme bratia a sestry, 7 miliárd stromov, ale jeden strom so 7 miliardami konárov vzájomne prepletených. Pochádzame z jednej Evy. A toto poznanie má mnohé dôsledky, skrýva veľké ešte nevyužité vnútorné  sily a duševné bohatstvo.

A tak je pochopiteľné, že svetoznámy rakúsky psychiater , odborník na dušu Viktor Frankl, ktorý prežil pobyt v koncentračnom tábore a emigroval z Viedne do USA, vyslovil svoju víziu „tak ako ľudstvo dosiahlo monoteizmus , musí zrealizovať monantropizmus – jednu ľudskú rodinu.“ A toto je súčasťou cestovného  poriadku náboženstiev sveta. Nedá sa naplno využiť mentálny potenciál a zobudiť driemajúce sily v človeku bez tejto vízie.

Áno, existuje veľa tréningov, v ktorých je dôraz na team-building, partnerstvo,  na líderstvo a vytvorenie rodinnej atmosféry na pracovisku sťaby jeden organizmus, a vôbec tam nejde o rozvoj spirituálnej dimenzie osobnosti, ani o vzťah k Bohu. Je to postupná cesta k jednote, k spolupráci, k dôvere. K osvieteniu. K prebudeniu. Vlak nezastavuje len v cieľovej stanici, ale aj v mestách na ceste k cieľu.

A projekty EU sú takýmito dielčími stanicami. Počas Bratislavského summitu sme si dali veľký cieľ  - sebareflexiu. A tá sa naplnila. Aj tým, že ju zvolal jeden z najmenších štátov EÚ – Slovensko, nie veľmoc. Že predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz zdôraznil rozdiel v myslení „win-win“ a tým nižším typom myslenia z pohľadu seba strednosti a vlastných záujmov. Inými slovami: zdôraznil, že Európsky projekt je už o extralige! A nie každý je spôsobilý tejto vnútornej premeny a porozumieť,  o čo tu ide. Že tu nejde o akúsi dočasnú dohodu, ako keď človek vstúpi do rybárskeho spolku a časom z neho odíde a neobnoví si členstvo. Ani Spolok rybárov nemôže existovať bez rybárov.

A celý deň sa „spoločný tanec „krútil okolo témy, ako vysvetliť ľuďom, ako ich pritiahnuť, čo by mohlo byť tým magnetom, aby zotrvali v EÚ a vážili si to. Pre nás občanov je podstatné, či títo zástupcovia Európskych inštitúcií a hlavy štátov, premiéri členských štátov nahliadli so svojím tímom do útrob EÚ a hlavne  koho záujmy zastupujú . Nebolo to už iba o  r e a k c i i  na nejaký akútny konkrétny problém, ale o proaktivite.  Zostáva otázkou, do akej miery im ide o splnenie očakávaní tých „horných“ 1% a do akej miery im išlo o spodných 40%  populácie.  Preto si veľmi treba ceniť iniciatívu V-4, apel českého premiéra, ktorý upozornil na reálnu príčinu Brexitu – nerovnosti medzi regiónmi a vyše 1 milión Poliakov žijúcich vo Veľkej Británii.

A tak sa pýtam, je v stave dnešná politická reprezentácia naprieč Európou pochopiť, že ak chcú znovu získať dôveru občanov, musia nielen obhajovať záujmy tých „hore“, ale najmä tých „dolu“, odstrániť nerovnosti? Jednoducho odhodiť   bariéry a nerovnosti, a začať spolu hovoriť, načúvať jeden druhému a spoločne pokračovať vpred. A byť si vedomí, že bohatí a chudobní kráčali, kráčajú a zrejme ešte pár storočí budú kráčať spolu, a tak dnes tí, ktorí  patria k bohatým, zajtra ľahko môžu  spadnúť do sociálnej siete a naopak. Preto je  naivné a krátkozraké, plniť žiadostí „horných“  a zabúdať na tých „dolu“.

Dokážu pochopiť starovekú védsku  mantru „TO si ty“? Že žijeme a dýchame ako „jeden strom“, vzájomne prepojení a spätí? Alebo im v tom bránia rôzne predsudky, stereotypy, záujmové skupiny? Veď aj o tom je Brexit, že pred pár desaťročiami  najväčšia veľmoc sveta kolonizovala mnohé krajiny a profitovala z práce a bohatstva kolónií. A teraz sa vyše polovica Britov  bojí, že ich stretne podobný osud ako obyvateľov ich kolónií, že sa budú musieť deliť o svoje rôznymi spôsobmi získané bohatstvo i dnes,  s prisťahovalcami. Prečo nie sú schopní nastaviť „druhé líce“? Hádzať chlebom? Lebo celej bohatej samoľúbej Európe chýba sebareflexia, pohrúženie do vnútra, seba analýza, cestovný poriadok a mentálny tréning, kurzy sebareflexie, kurzy stresmanažmentu, nielen dielčie. Ale aj smerom do cieľovej stanice. Je to o vnútornej premene, kultivácii vnútornej záhrady, nielen inštitúcií, ide o poučenie sa z vlastných chýb i tých druhých a neopakovať  chyby,  ide o life-management,  obsahovú reformu školstva.

Ako bude fungovať Západ sa dozvieme po Brexite a po voľbách v USA. Ale treba sa pripraviť aj na variantu, že Európa sa stane majákom aj pre ostatné štáty, ktorých občania v nej nachádzajú svoje útočište, ako nedávno aj my. Že sa stane pre nás Európa spoločným domovom, v ktorom sa bude žiť  zdravo a spokojne. Aj o tom bolo a je Slovenské Predsedníctvo Rady EÚ.

Výsledky získané v ére vedeckého výskumu a sociologických prieskumov dokazujú, že prevažuje percento tých, ktorí vidia „pohár do polovice prázdny“, než tých s pozitívnym videním sveta okolo nás, win-win myslením.

Všetci vizionári boli veľké osobnosti, mimoriadne inteligentní,  ktorí dlhodobo kontemplovali a hľadali príčiny javov, i ich efekty. A ich recept na diagnózu bol taký, aby pomohol ľuďom mentálne sa pozdvihnúť. Takže sa pomaly blížime k diagnóze, ktorá znie zo strany poctivo pracujúcich,  nezaháľajúcich Európanov aj v nezamestnanosti:  prestať parazitovať na úsilí a práce iných, nekradnúť , ani „know-how“, nápady, projekty iných.

Neničiť, čo druhí budovali celé tisícročia, chrániť kultúrne, umelecké a nehmotné bohatstvo, poznanie ľudstva, neklesať do subhumánnej úrovni . A liečba tejto diagnózy  si vyžaduje hlboko  načrieť   do vlastného vnútra a nastavovať si i vzájomne zrkadlo. Veď aj preto je alarmujúca nezamestnanosť mladých ľudí, absolventov SŠ, VŠ, že tento model parazitovať na starých, chorých rodičoch, na spoločnosti  prevzali od dospelých, a zároveň táto tzv. stratená generácia upozorňuje na rozširujúci sa jav, že nemožno dôverovať tým, ktorí nás manipulujú celý život až po hrob nezmyselne robiť na 1% najbohatších na Zemi. A nechať si uniknúť medzi prstami vzácne ľudské zrodenie, lebo iba ako ľudia sme schopní získať osvietenie, sebapoznanie, zveľadiť vnútornú záhradu a rozpoznať, využiť vnútorné poklady, nadanie.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?